utorok 26. januára 2021

Les

 

Les je spoločenstvo organizmov žijúcich v lesnej pôde - stromov, bylín, húb, živočíchov a mikroorganizmov, ktoré žijú vo vzájomných vzťahoch.

Pred zhruba 2000 rokmi bolo takmer celé územie Slovenska (ale aj väčšiny Európy) pokryté lesmi. Za ten čas sme si už väčšinu lesov vyrúbali. Napriek tomu naša krajina patrí medzi najlesnatejšie štáty v Európe. Vďačíme za to najmä množstvu pohorí a strmých svahov, ktoré nie sú vhodné na poľnohospodárske, alebo stavebné účely.

Lesy sú našim najväčším prírodným bohatstvom pretože:

- upravujú teplotu aj vlhkosť krajiny, pod stromami je vždy o niekoľko stupňov chladnejšie

- korene stromov spevňujú pôdu, čo je dôležité najmä na brehoch riek, alebo strmých svahoch hôr, kde spomaľujú eróziu

- stromy  producenti kyslíka a zo vzduchu naopak odbúravajú hromadiaci sa oxid uhličitý, ktorý potrebujú na proces fotosyntézy

- les tiež zachytáva prachové častice a podieľa sa na odstraňovaní niektorých škodlivých látok zo vzduchu

-  lesná pôda zadržiava v krajine vodu (je nasiakavá ako špongia), vďaka tomu zabraňuje potopám po silných dažďoch a naopak, zásobuje pramene vodou v období sucha

- lesy sú domovom mnohých rastlín a živočíchov, ktorým poskytujú úkryt a potravu, v lese je vysoká druhová biodiverzita (biodiverzita = druhová rozmanitosť), zmiešané lesy sú v našej prírode domovom najväčšieho počtu organizmov

- lesy majú aj značný hospodársky význam, kde okrem ich možnosti vyžitia pre turistiku a oddych, umožňujú ťažbu dreva

Na Slovensku rastú najviac ihličnaté lesy, je to spôsobené činnosťou lesníkov, ktorý ich radi vysádzajú pre ich dobrú výťažnosť. Má to však aj veľké negatíva. V ihličnatých lesoch (smrekových, borovicových) žije menej druhov organizmov a ľahšie sa v nich premnožia škodcovia.

Ihličnatý les - smrečina

 

V teplejších oblastiach rastú dubové lesy.

Dubový les – dubina, alebo dúbrava

 

V národnom parku Poloniny rastú veľmi vzácne bukové lesy. Takéto pôvodné lesy boli v minulosti veľmi rozšírené. Bukové lesy nazývame aj bučiny.

Karpatský bukový prales

 

Prales je les, do ktorého človek svojou činnosťou nezasahuje. Napríklad v Badínskom pralese, neďaleko Banskej Bystrice sa drevo neťaží už viac ako 160 rokov.

Veľmi vzácne sú lužné lesy. Rastú na podmáčaných, alebo zaplavovaných pôdach.

Lužný les

 

Druhovo najrozmanitejšie a najzdravšie sú zmiešané lesy. Rastie v nich veľa druhov drevín a ešte oveľa väčšie množstvo živočíchov, bylín, húb a mikroorganizmov.

Zmiešaný les na jeseň

 

V súčasnosti môžeme pozorovať ako sa príroda na celom svete mení. Počasie sa otepľuje. Letá sú suché a horúce. Prívalové dažde spôsobujú povodne. Preto dôležitosť a význam lesov stále viac narastá. Musíme sa o lesy dobre starať a chrániť ich pred nepovoleným, alebo neprimeraným výrubom. Poškodené a vyrúbané lesy musíme obnovovať vysádzaním vhodných drevín.

Lesné etáže (poschodia)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt lesné etáže

 

 

 

 

 

Lesné huby I.

  Huby rastú všade, no najmä tam kde je vlhko a dostatok tepla, takže najviac ich nájdeme v lese. Lesná pôda je ako špongia, ktorá dokáže za...